Historia obrączek ślubnych

Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla większości kobiet ślub jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich wierności, oddania i uczucia są obrączki ślubne.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie było rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, zatem mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego podarowanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu zaślubin. Mało osób wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później. I chociaż uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wkładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szerzej w poprzednim stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w USA, w Czechach, w Turcji czy we Francji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą oraz wybierają obrączki wspólnie, jednakże obyczaj mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, bowiem jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, cytat albo imiona małżonka

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się subtelniejszą estetyką. Przez wiele wieków wykonywano je z rozmaitych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały siłę miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się z reguły złoto i platynę, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch gatunków złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]