O czym nie zapominać, mając w planach wyprawy górskie?

Poszukujesz jedynej w swoim rodzaju oferty wypraw? Znakomicie trafiłeś! Zajrzyj na www.exploruj.pl

Coraz więcej osób spędza swój czas wędrując po górach. Zwykle zaczynają od tras wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak chcą czegoś więcej. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem są wycieczki w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty znajdujące się w dalekich od naszego kraju rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy górskie – jak się zorganizować?

Aktualnie przed miłośnikami górskich wędrówek otworem stoją tak polskie i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale też najwyższe góry Meksyku, Afryki czy Azji. Z całą pewnością ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest działalność na polskim rynku agencji trekkingowych zajmujących się organizacją wypraw na Kazbek czy Elbrus. Rzecz jasna pomoc agencji dużo usprawnia, ale jej przewodnicy nie zdobędą szczytów za nas. Niezbędna jest sprawność fizyczna, która pozwoli nam znieść trwającą wiele godzin wyprawę z naprawdę ciężkim, mającym nawet 15 kilogramów plecakiem ze specjalistycznym wyposażeniem oraz odpowiednią do warunków górskich odzieżą.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od wszystkich, którzy postanawiają wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Elbrus, Pik Lenina, bazę pod Annapurnąbądź Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do takich ekspedycjach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność posługiwania się czekanem oraz poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się asekurują liną – to warunki, które należy bezwzględnie spełniać. Nie można zapomnieć też, że trekking wysokogórski jest wędrówką zespołową. Znaczenie ma zatem umiejętność pracy w grupie. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest bezwzględne podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez prowadzącego grupę.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]