Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące kursu franka.

O franku szwajcarskim Polacy wiedzą mało, zasadniczo zaledwie to, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków wzięło w przeszłości kredyty, które teraz ciężko im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest bardzo interesująca.

Frank szwajcarski – nazywany jednym z najładniejszych banknotów świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, ale jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. funta brytyjskiego, euro oraz dolara amerykańskiego, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut we współczesnym świecie. Ale nie była to pierwsza waluta, która funkcjonowała w obiegu na obszarze historycznej Szwajcarii. Frank w rzeczywistości pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które wcześniej stosowano w różnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, wychodząc obronną ręką między innymi z sporych zawirowań w czasach kryzysów dyplomatycznych i ekonomicznych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Mało kto wie, iż frank szwajcarski uważany jest za jedną z piękniejszych walut na świecie. Ósma seria banknotów drukowana od połowy 90-tych charakteryzuje się oszałamiającymi barwami i niecodzienną wertykalną orientacją. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru kultury (np. Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Le Corbusiera czy Sophie Taeuber-Arp), a nie jak na ogół bywa – wizerunki polityków, monarchów lub wojskowych. Z kolei tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są natura, nauka oraz Ziemia.

Kantor internetowy – tu poznasz aktualny kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski ciągle cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs monitorują także ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie kurs franka odświeżany jest w odstępach kilkusekundowych. Tu można także przeanalizować wahania wartości waluty w dowolnie wybranym roku. Jest to opcja przydatna dla inwestorów planujących swoje dalsze działania, jak również dla frankowiczów oczekujących na korzystny moment, żeby wymienić złotówki na franki przed spłatą kolejnej raty zadłużenia.