Co warto o wiedzieć o systemie SWIFT?

Potrzebujesz więcej informacji o systemie rozliczeń SWIFT? Wejdź na flobo.io

Mimo, że de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na wojnę na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na całym świecie działają również różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]