Po więcej szczegółów o e-fakturach skieruj się w to miejsce.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktury ustrukturyzowane – jednakowa struktura dokumentów
Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania zasadniczo mało co mówi osobie, która nie potrafi go odczytać, ale dla właściwego programu do rozliczania i wystawiania faktur ten dokument jest całkowicie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednakowy format bez względu na to których programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane tak samo. Jest to istotny postęp przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas nierzadko mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez aplikacje księgowe informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje prawdopodobieństwo błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, a także niepoprawnego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Krajowy System Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego
Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić fakturę ustrukturyzowaną za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez dekadę), szybciej otrzymają zwrot VAT oraz nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, od towarów i usług oraz akcyzowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, jednak należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]