Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Potrzebujesz monet złotych? Wejdź na goldbroker.pl.

Osoby, które postanowiły inwestować w złoto mają do wyboru mnóstwo możliwości: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też gromadzić biżuterię inwestycyjną. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Co determinuje rzeczywistą wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy przede wszystkim z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane również lokacyjnymi, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich pod paroma względami. Po pierwsze monety bulionowe są wybijane w celu lokowania w nich kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, więc ich design niesłychanie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Na ogół złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie datą emisji. Trzeba podkreślić, iż wiele monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich faktyczną wartość określa waga oraz próba użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest prostsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasem mają w sobie dodatek innych metali

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednakże mennice wybijają również monety o wadze 1/4 czy 1/50 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe bite są zazwyczaj ze złota najwyższej próby (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznaczone świadczy o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie krajowych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione powyżej Krugerrandy, Pandę czy Kangura.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]