Leasing – idealne narzędzie dla firm

Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże atuty sprawiają, iż leasing bywa doskonałym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny rzutuje również to, że pozwala on na zdobycie niezbędnych do działalności firmy dóbr bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym należy pamiętać stawiając na tę formę finansowania?

Zasady leasingu

Określenie leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W krajach z narodowym językiem angielskim prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, ale w naszym kraju są to określenia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają samochody, które budują flotę przedsiębiorstwa, maszyny potrzebne do działania firmy czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu wypożyczone dobra powinny zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej odsprzedaje je w niskiej cenie.

Leasing – jak uniknąć błędów?

W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że ciężko wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego będą specjalistyczne umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając doradztwa specjalisty. Przed znalezieniem oferty warto zatem udać się do doradcy kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zapewni, iż leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.