Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – nie zapominaj o tym

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony bądź tablety sprawia, że twórcy stron internetowych znacznie chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo ważne z powodu zwiększonego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć jak najwięcej użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji strony dla urządzeń mobilnych

Jest kilka rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która wpływa na to, czy nasza strona jest przyjazna dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się właściwie na różnych urządzeniach. Warto też zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom mobilnym zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Projektując stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z RWD

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie możemy zachować zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania dodatkowego adresu URL. Jeżeli nasza strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób otwierała się także na urządzeniach mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.