Więcej szczegółów o warzywach kiszonych.
Warzywa kiszone są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że uważamy, iż jest to głównie słowiański smakołyk, rzadko przyrządzany w pozostałych częściach świata. Jednak domowe kiszonki lubiane są nie tylko na terenie Europy, ale także w Azji oraz w obu Amerykach.
Kwaszonki znane są ludzkości od tysiącleci
Historycy potwierdzają, iż metoda konserwowania pożywienia przez ich zanurzenie w soli, w solance bądź w roztworze octu, wykorzystywana jest przez ludzi od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której jest ona zanurzona, powstrzymuje namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Kilka wieków temu była to perfekcyjna metoda, by przedłużyć czas zdatności do konsumpcji warzyw, ryb oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. W rezultacie przyjął się zwyczaj szykowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście nie jest przesadzone. Zawierają one np. dużo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, rzadziej cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki z warzyw nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt np z ziemniaków i buraka cukrowego.
Smak kiszonych przetworów z warzyw różni się w poszczególnych rejonach świata
Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni praktycznie w większości rejonów świata, nawet w USA i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Tymczasem pickle są tam bodaj nadzwyczaj lubianym uzupełnieniem hamburgerów, hot-dogów oraz sandwiczy. W Polsce oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraczki, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, cebulę, jak również owoce (np. cytryny), a czasem nawet śledzie.
Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Domowe kiszonki nie tylko z warzyw, z czasem lat stały się fundamentem bądź istotnym dodatkiem do tysięcy potraw narodowych. Należy pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek wyprodukowany według standardowego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.
Dane adresowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]