Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Potrzebujesz kantara dla konia? Wejdź na http://bit.ly/31DJpX2

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego zwierzęcia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Skutkiem tego musi on być dobrany do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na które jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy taśmowy?

Na rynku dostępne są przeróżne typy kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy bądź skórzany. Dużo wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład syntetycznym lub naturalnym futrem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar świetnie zapobiega powstaniu uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary produkowane są w kilku rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany dla kucy (np. islandzkich) i roczniaków większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i pasują m.in. do hanowerów, koni fryzyjskich, wielkopolskich oraz arabskich. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie czy shire) i większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]