Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Chcesz kupić łańcuchy zimowe? Kliknij tutaj

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak jednak rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, terenowych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują przede wszystkim stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Aby się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym bądź w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]