Odmień wnętrze z biokominkiem

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – szczęśliwi ludzie z garnuszkiem gorącej herbaty w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Zwłaszcza zimą i jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które dysponują własnym domkiem. Prawdą jest, że tradycyjnego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednak możemy postawić w nim biokominek!

Główne atuty eko kominków i ich charakterystyka

Eko kominek, znany także jako biokominek, cechuje się tym, że postawimy go w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, ważne jest natomiast, by przestrzeń w którym zostanie ustawiony eko kominek posiadała prawidłową cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w lokalach całkowicie szczelnych. Dużym atutem biokominka jest jego ascetyczna budowa (to wręcz wyłącznie palenisko i obudowa) oraz relatywnie niski ciężar. Z reguły produkuje się go ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć również modele z obudową kamienną albo szklaną. Niektóre biokominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy dokonać zmiany aranżacji mieszkania. W ostatnich latach zapotrzebowanie na biokominki tak mocno rozwinęło tę linię produktów, iż obecnie nietrudno dobrać jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych lub wolnostojących. Spotkamy warianty biokominków z szybą lub bez, a także biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu w ogrodzie, na balkonie, w altanach lub na tarasie, werandzie, które można zastosować także jako element dekoracyjny ogródka restauracji czy hotelu.

Biokominek – ciepło bez popiołu oraz dymu

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, dlatego nie produkuje on dymu. W czasie wypalania się bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się wyłącznie dwutlenek węgla (stąd nadmieniona wyżej konieczność zagwarantowania właściwej rotacji powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest też to, iż po zakończeniu procesu ogrzewania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osiadają tym samym na meblach czy sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – wypalanie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków szkodliwych. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki wytwarzają mniej ciepła niż klasyczne paleniska, niemniej jednak ich plusy, zwłaszcza możliwość zainstalowania ich w mieszkaniu i spore walory estetyczne, są mocnym argumentem za ich zakupem.