Rodzaje tablic korkowych i sposoby ich wykorzystania

Tablica korkowa – niby całkiem pospolita rzecz, a może pełnić wiele ciekawych funkcji. Zróżnicowanie wykonania i rozmiary tablic korkowych powodują, że sprawdzają się one zarówno do dekoracji pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i placównach oświaty.

Jak zwykle wykorzystujemy tablice korkowe?

Głównie napotykamy tablice korkowe na korytarzach przedszkoli i szkół. Przypinane są na nich artykuły z gazet o sukcesach uczniów i placówki, kluczowe informacje o planowanych wydarzeniach (olimpiadach, wizytach gości, balach czy turniejach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy godzinach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem pedagoga dzieci mogą przygotowywać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych rysunków, tworząc comiesięczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można prezentować na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można zaaranżować wystawę rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na rozmaite okazje – mali artyści będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto zastosować tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, bo w zalewie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednak pamiętać, żeby tablica była zawieszona w często uczęszczanym miejscu, np. przy kuchni biurowej albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – sprawdzą się w domu

Do wszystkich powyższych zastosowań najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy wykorzystać tego rodzaju tablice w domu, wypada skupić się na rozmiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach aluminiowych, drewnianych bądź z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego występują w wielu kolorach (czerwony, jasny i ciemny fiolet, różowy, żółty), a listwy MDF są przeważnie srebrne, czarne, białe, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, wobec tego każdy znajdzie tablicę, która będzie pasowała do wystroju pokoju. Jak można zastosować tablicę korkową w domu? Można na niej zawiesić medale zdobyte w konkursach, pocztówki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży lub naszyjniki i łańcuszki, zamiast trzymać je splątane w pojemniczku biżuterię. A amatorzy podróży mogą przypiąć do niej mapę Europy, by zaznaczać pinezkami zwiedzone już kraje lub miasta.