Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli potrzebujesz rynny PCV, koniecznie sprawdź https://regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na sprawne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć wyboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz wprawy – tak samo jak montaż rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny metalowe, plastikowe czy PCV – co kupić?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy orynnowanie dachu wykonane z kilku surowców – m. in z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania warto więc przedyskutować z ekspertem.

Dane adresowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08