Zadbaj o bezpieczeństwo swojego domu – o zamkach do drzwi

O tym, że o ochronę mieszkania należy dbać wszystkimi możliwymi środkami, nikogo nie musimy przekonywać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed złodziejami jest zamek drzwiowy, który powinien być na tyle wytrzymały by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wtargnięcie do naszego domu. By ten spełnił swoje zadanie, musi być wykonany z materiałów najwyższej jakości i mieć odpowiednią konstrukcję. Jak więc wybrać zamek do drzwi, a jak do tych znajdujących się wewnątrz domu?

O zamkach do drzwi zewnętrznych

W drzwiach wejściowych ze względu na bezpieczeństwo należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych powinien znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno kolejny zamek wpuszczany, jak i model montowany na skrzydle. W trosce o naszą wygodę, możemy ponadto wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem master key, który otwiera kilka zamków.

Zamki drzwiowe do mieszkania

Mniejsze wymagania powinniśmy natomiast mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do szafek, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Główne zadanie tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich wyborze warto więc kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością , wyglądem (powinien być dopasowany do wystroju wnętrza) i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie napraw we własnym zakresie.