Zastosowanie klinkieru elewacyjnego

Klinkierem określamy rodzaj cegły dekoracyjnej, którą można umieścić zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne właściwości i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła dekoracyjna ceniona w budownictwie

Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą służyć m.in. jako wewnętrzne płytki elewacyjne lub cegła na komin. Klinkier jest używany również na podokienniki, cokoły, naroża oraz pozostałe części budynków i znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa wygląda bardzo estetycznie i jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz – niską temperaturę, deszcz, promieniowanie słoneczne czy śnieg. Klinkier elewacyjny pozostaje więc latami w znakomitym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru posiadają również inne zalety – zastosowanie naturalnego materiału sprawia, że są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Natomiast klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w którym utrzymane są pokoje – świetnie nada się do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Wysokiej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.