Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Jeśli chcesz zamówić motoreduktor planetarny, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to w najprostszych słowach zintegrowane układy napędowe skonstruowane głównie z przekładni mechanicznej i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i kiedy się ich używa? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.

Motoreduktor – ogranicza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają na efektywne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, stąd zawsze powstaje niewielka dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak sprzęgła bądź hamulce. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które można bez przeszkód znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na czasochłonne obliczenia i testy różnych kompletów elementów. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do lekkich, średnich albo sporych obciążeń, a także do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku wariantów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma zapewne takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja lub produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak podnośniki, aeratory, linie produkcyjne i schody ruchome. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, które teraz mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]