Więcej szczegółów o silniku prądu stałego.
Mnóstwo maszyn, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, niewielkie bądź duże, te silniki zmieniły nasz sposób pracy i życia, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak działają te urządzenia.
Kto wynalazł i jakie moduły posiada silnik elektryczny DC?
Rolą silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże 200 lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Thomas Edison, Moritz Jacobi oraz Thomas Davenport. Silniki prądu stałego składają się ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika i szczotek. Obecnie często używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tej często ulegającej awarii części, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę orazwysoką niezawodność.
Gdzie wykorzystuje się silniki prądu stałego?
Teza, że silniki prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które zapewne podarujemy także naszym synom i córkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie codziennością, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silniczków DC korzystają także miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.
Choć silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach dla hobbystów oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od renomowanych światowych producentów.
Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]