Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet

Na ailiscare.com przeczytasz wszystko, co należy wiedzieć o wczesnym diagnozowaniu raka piersi

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, która co roku dotyka ponad milion kobiet na całym świecie. W znacznym procencie casusów ten złośliwy nowotwór identyfikowany jest zbyt późno, co wielokrotnie podnosi ryzyko przerzutów na kolejne organy (np. układ kostnylub wątrobę), a także zgonu. Pomimo, iż od dekad organizowanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o potrzebie cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, nadal z powodu tego nowotworu umiera każdego roku setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.

Gęste piersi a trudności z wczesną diagnostyką raka piersi

Jedną z przyczyn trudności z wykryciem nowotworu piersi na początkowym etapie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Wyróżniają się one tym, iż gruczoły mleczne przeważają w nich nad tkanką tłuszczową. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest znacznie bardziej skomplikowane – zmiany w tkance są praktycznie niewidoczne, bowiem zarówno guzki, jak i gruczoły, oznakowane są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko także wyczuć w badaniu palpacyjnym. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach na późnym etapie rozwoju, co w ogromnym stopniu redukuje szanse efektywnego leczenia.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi

AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany rakowate – nawet te drobne – u kobiet mających gęste piersi. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego ujawniania zaczynającego się procesu angiogenezy, dysponuje ona wysokim potencjałem wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego urządzenia zapewnia kobietom całkowity komfort: przebiega bezdotykowo, bez udziału osób trzecich, a przy tym trwa tylko 4 minuty. W metodzie opracowanej przez AILIS wyniki badania analizuje AI. Radiolog bada tylko przypadki, w których wykryto znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Rozpowszechnienie systemu opracowanego przez start-up AILIS pozwoli w przyszłości na szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi.

Dane adresowe:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków