Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Choć w sklepach dostępnych jest wiele drzwi wykonanych z najróżniejszych materiałów (na przykład ze stali czy materiałów sztucznych), to szczególnym zainteresowaniem producentów i klientów cieszą się wciąż drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, gdyż ich wszystkie plusy powodują, że okażą się świetnym wyjściem zarówno tam, gdzie ważna jest funkcjonalność, jak i w pomieszczeniach, gdzie ważniejsze są względy estetyczne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą bowiem solidne i doskonale się prezentują, a ich eksploatacja nie sprawia najmniejszych problemów. Jak więc robione są drzwi drewniane? O jakich rzeczach pamiętać przy ich zakupie?

Które gatunki na drzwi drewniane?

Do produkcji drzwi mogą być wykorzystywane rozmaite gatunki drewna. Zwykle rzecz jasna wybierane jest drewno sosnowe, bo jest dość solidne, zaś poza tym niedrogie, niezbyt ciężkie i nieprzysparzające problemów przy przygotowaniu. Poza tym wykorzystywane są przede wszystkim pozostałe drewna europejskie – między innymi dąb czy buk. Rysunek drewna sosnowego nie nadaje się niestety do niektórych pomieszczeń – z tego powodu drzwi drewniane wykańczane są obłogami z różnych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i egzotycznych. Określają one wizerunek danego modelu i pozwalają na dostosowanie go do różnych szaf lub dekoracji.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane są chętnie wybierane także ze względu na fakt, że (w przeciwieństwie do drzwi wykonanych z materiałów syntetycznych) mogą być wykorzystywane także w tradycyjnie urządzonych wnętrzach oraz w czasie odnawiania budynków wpisanych do wykazu zabytków. Dla wielu kupujących naprawdę istotne będzie również to, iż drzwi drewniane można wyprodukować w myśl wskazówek klienta, dostosowując je do jego upodobań oraz wymagań przestrzennych lokalu – a to jest rzecz jasna nieosiągalne dla drzwi ze stali lub z coraz popularniejszych tworzyw syntetycznych.