Hydroizolacja fundamentów – ważny element prac budowlanych

Rozpoczynając budowę domu, powinno się mieć na uwadze wiele rodzajów prac. Do tych postrzeganych jako najistotniejsze zaliczane są hydroizolacje fundamentów. Jest to na tyle istotna część prac, że najlepiej ich przeprowadzenie powierzyć profesjonalistom posiadającym wielkie kwalifikacje i długoletnie praktykę w tej dziedzinie.

Hydroizolacja fundamentów – dlaczego jest to tak istotne?

Hydroizolacja fundamentów bardzo dobrze ochrania budynek przed wpływem wody. Trzeba wiedzieć, że bezpośredni wpływ wody na fundamenty mocno obniża właściwości termiczne obiektu. Pojawia się wtedy wyziębienie ścian, które są z tego powodu znacznie bardziej podatne na powstanie grzybów odbijających się negatywnie na zdrowiu mieszkańców. Obecnie wykonywane są dwa rodzaje izolacji: przeciwwodna i przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna wykorzystywana jest wówczas, gdy woda występuje w pobliżu konstrukcji obiektu mieszkalnego. Sprawdza się ona także wtedy, kiedy woda wywiera nacisk o charakterze hydrostatycznym na strukturę fundamentów. Izolacja przeciwwilgociowa zaś gwarantuje ogólną ochronę przed działaniem wody oraz wilgoci w wypadku, kiedy nie jest wywierane ciśnienie na konkretne komponenty budowlane.

Hydroizolacja fundamentów – gdzie jest wykonywana

Hydroizolacje fundamentów stosuje się obecnie zarówno w budynkach o charakterze mieszkalnym, jak i w obiektach przemysłowych. Należy wiedzieć, że przy wykonywaniu hydroizolacji fundamentów niezbędne jest osłonięcie obszarów trudno dostępnych. Zalicza się do nich narożniki, załamania i łączenia ścian. Właśnie dlatego wykonanie hydroizolacji to konieczność stworzenia oddzielnego projektu prac. Realizację hydroizolacji najlepiej jest powierzyć fachowcom, którzy posiadają tak wiedzę, jak i doświadczenie w tego rodzaju pracach. Tylko wówczas można być pewnym, że wszystko zostanie zrobione tak, jak powinno, a sama izolacja bardzo dobrze spełni swoje zadanie.