Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

Zamiast urządzać ogród przypadkowo, korzystniej będzie pokusić się o jego przemyślaną oraz wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu oraz aranżacja spowoduje, że ogród będzie prezentował się cudownie. Wymaga to jednakże dużej umiejętności oraz wiedzy, m.in. na temat tego, które nawozy dla roślin wybrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc powierzenie aranżacji fachowcom. Wbrew obawom, może być mniej kosztowna inwestycja aniżeli samodzielne – często nie do końca trafione – próby aranżowania czy pielęgnacji ogrodu.

Aranżacja ogrodów nie jest łatwa – co trzeba wiedzieć?

Aranżacja ogrodów wymaga przede wszystkim solidnego pogłębienia wiedzy na temat gleby oraz roślinności. Trzeba mieć świadomość, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych miejscach) i w związku z tym jakie powinno się posadzić tam rośliny, z uwzględnieniem innych ich wymogów, dotyczących na przykład odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło. Istotny jest również odpowiedni układ zieleni, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie przez długi czas zachwycał swoim pięknem. Nie lada umiejętności wymaga też zrobienie systemu drenującego oraz systemu nawadniania. Są to kwestie praktyczne, lecz największe znaczenie ma przecież wygląd otoczenia. Duża liczba osób pragnie zaaranżować swój ogród w określonym stylu – w stylu francuskim bądź angielskim. Żeby jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko dobrze orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, lecz również odpowiednio wkomponować w nią pozostałe elementy aranżacji.

Projektowanie ogrodów – co można w nich umieścić?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, choć naturalnie piękny trawnik, zachwycające kwiaty, dekoracyjne drzewka i krzewy są w tym otoczeniu najistotniejsze. Warto jednak dać im elegancką oprawę w postaci właściwie dobranego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie warto poprzestawać tylko na standardowych lampach solarnych. W ogrodzie pięknie prezentują się sadzawki oraz oczka wodne, wyjątkowego charakteru dodają im również kamienne schodki. Piękno zadbanych roślin podkreśli kamień ozdobny, wielkie znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one rolę praktyczną – pozwalają dotrzeć do wszystkich zakątków bez deptania trawnika, a także poprawiają walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny czy bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich układ i wymiary, a także wszelkie inne elementy wystroju ogrodu – oświetlenie czy meble ogrodowe, należy umiejętnie dopasować do stylu ogrodu oraz domu. Samodzielnie wykonać udaną kompozycję może być bardzo trudno, warto więc powierzyć realizację tego zadania osobom, które są w tym specjalistami.