Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

W tym miejscu sprawdzisz, komu zlecić badania psychologiczne Bielsko

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i busów. W ich sytuacji istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, w czasie której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]