Badania psychologiczne kierowców – dla kogo?

Badania psychologiczne kierowców Bielsko - zajrzyj w to miejsce po więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak przebiegają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie urządzenia są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto najczęściej podchodzi do testów?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D+E. Do testów podchodzą też kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie uprawnień. Oprócz tego badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z dwóch części. Na początku kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr oraz aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]