Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody leczenia okazują się nieefektywne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje środkami i technologiami, które sprawiają, iż nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.