Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Badania operatorów Bielsko - poznaj więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze rodzinne relacje. Okazuje się jednak, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób zamierzających pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają też predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów będących w ruchu i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do obsługi maszyn. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]