Przebieg badań wysokościowych

Badania wysokościowe Bielsko - dowiedz się więcej o tych usługach.

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy zwłaszcza z myciem okien w wysokościowcach lub serwisowaniem kominów. Według uchwalonych w naszym kraju przepisów są to jednak wszelkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace odbywają się minimum trzy metry nad ziemią, konieczne jest zaś przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście wyniki będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Bywa też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie ma wiele czasu – wówczas najlepiej postąpimy udając się sami do okulisty, laryngologa oraz neurologa w celu wykonania badań, zaś następnie składając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najlepiej zgłosić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie choroby nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które sprawiają, że praca na wysokościach staje się ryzykowna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się w szczególności epilepsja i choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a dokładnie – potrzeba noszenia okularów (mimo że możemy to wyeliminować wykorzystując szkła kontaktowe), jak również zez. Lekarz ma prawo też odmówić wystawienia orzeczenia, jeżeli mamy nieuregulowaną hiperglikemię oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co dwanaście miesięcy.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]