Rzeźba na zamówienie – postaw ją w ogrodzie lub w mieszkaniu

Jedną z pierwotnych form ekspresji artystycznej jest rzeźba. Pierwsze dzieła pojawiły się już w czasach prehistorycznych i odtąd są obecne w przeróżnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je głównie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, kościołach i w galeriach, ale też w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach urzędów, na ulicach i rynkach, a nawet w galeriach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na każdym kroku. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Rzeźby z metalu w urzędach oraz uczelniach wyższych

Dzieła rzeźbiarzy, również gdy prezentują sobą ogromne wartości estetyczne i artystyczne, częstokroć są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są bowiem spotykane dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na skwerach, widoczne są wszak w większości miast. Ponad to nierzadko można je zobaczyć także w licznych budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. W jakich sytuacjach warto je zamówić?

Podane powyżej przykłady dotyczą przeważnie dużych, nieruchomych dzieł. Jednak jest to mniejsza część wszelkich rzeźb obecnych w naszym powszednim życiu. Natomiast istotna większość z nich to mniejsze dzieła, przeznaczone raczej do prywatnego użytku – to między innymi nagrody na zwycięzców turniejów, popiersia wykonywane na zlecenie oraz statuetki okolicznościowe. Organizatorzy rozmaitego rodzaju turniejów sportowych lub eventów mają stosunkowo proste zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie generuje wysokich kosztów, a ich wykonanie należy po prostu polecić zawodowemu artyście.