Kamica nerkowa – objawy, diagnostyka i metody leczenia

Kamica nerkowa – objawy, diagnostyka i metody leczenia

Kamica nerkowa to choroba, która w krajach rozwiniętych dotyka od 10 do 20% populacji. Najczęściej diagnozuje się ją u mężczyzn w wieku 20-50 lat oraz kobiet między 50. a 80. rokiem życia. Istotą kamicy nerkowej jest obecność złogów w drogach moczowych. Jeśli są drobne, niekiedy udaje się je wydalić z moczem. Większe na ogół pozostają w nerkach, powodując nieprzyjemne dolegliwości. Jakie są przyczyny i objawy schorzenia? Jak diagnozuje się i leczy kamicę moczową? Odpowiadamy. Kamienie…

Więcej

Czy drenaż limfatyczny posiada efekty uboczne?

Czy drenaż limfatyczny posiada efekty uboczne?

Presoterapia jest uważana za zabieg bezpieczny dla dorosłych w każdym wieku. Jak do tej pory nie udowodniono, że ma szkodliwe skutki uboczne. Pamiętać jednak należy, że – jak każdy zabieg medyczny – ma przeciwwskazania. Jakie są przeciwwskazania do presoterapii? Z zabiegiem wstrzymać powinny się osoby: cierpiące na poważne zaburzenia krążenia i choroby serca, z wszczepionym sztucznym sercem lub innymi protezami serca, z zapaleniem żył głębokich i zakrzepicą żylną, z chorobami naczyniowymi, z chorobą nowotworową, z…

Więcej

Choroba Baastrupa – charakterystyka i możliwości rehabilitacji: ćwiczenia oraz fizykoterapia

Choroba Baastrupa – charakterystyka i możliwości rehabilitacji: ćwiczenia oraz fizykoterapia

Choroba Baastrupa jest zwyrodnieniowym schorzeniem kręgosłupa, które może skutkować nawet kalectwem. Jak ją rozpoznać i leczyć? Jak wygląda rehabilitacja? Na te pytania odpowiadamy w artykule. Zespół Baastrupa – co to jest? Choroba Baastrupa to problem zwyrodnieniowy dotyczący kręgosłupa. Jej nazwa pochodzi od nazwiska radiologa, który opisał to schorzenie w pierwszej połowie dwudziestego wieku, ale ze względu na swoją specyfikę bywa nazywane także „kissing spine”, czyli chorobą całujących się wyrostków. Polega bowiem na tym, że wyrostki…

Więcej

Sposoby na opuchliznę po urazie

Sposoby na opuchliznę po urazie

Objawami po urazie najczęściej są: ból, opuchlizna, zasinienie, trudności w poruszaniu się. W zależności od rodzaju i ciężkości urazu, może pojawić się również osłabienie siły mięśniowej, sztywność i krwawienie. Jak sobie poradzić z objawami? W artykule przedstawiamy możliwości działania w przypadku wystąpienia obrzęku. Obrzęk towarzyszący urazowi Reakcja zapalna, pojawiająca się po urazie, jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Na początkowym etapie obserwuje się: zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk i ból. Zaczerwienienie i ciepło są spowodowane zwiększonym przepływem krwi….

Więcej

Niesymetryczne rysy twarzy a chirurgia plastyczna

Niesymetryczne rysy twarzy a chirurgia plastyczna

Niesymetryczna twarz o nieregularnych rysach i zaburzonych proporcjach nierzadko jest przyczyną kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Korzystając ze wsparcia chirurgii plastycznej, pacjenci mają możliwość wyrównania asymetrii twarzy oraz odzyskania utraconej pewności siebie. Podpowiadamy, jak poprawić symetrię twarzy przy zastosowaniu skutecznych i małoinwazyjnych metod. Asymetria twarzy i jej przyczyny Symetryczna twarz o harmonijnych rysach przez wielu postrzegana jest jako istotny wyznacznik świadczący o atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż praktycznie nigdy prawa strona twarzy nie jest…

Więcej

Sól himalajska i kłodawska – zastosowanie i właściwości

Sól himalajska i kłodawska – zastosowanie i właściwości

Sól to substancja konieczna do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jakie cechy posiada sól himalajska i niejodowana sól kłodawska? Z jakiego powodu powinno się stosować je w kuchni? Sól himalajska – jakich minerałów dostarcza? Sól kuchenna to jeden z najlepszych dodatków, który świetnie uwydatnia smak jedzenia. Pomimo, że nadużywanie soli ma negatywne oddziaływanie na nasze samopoczucie, to jej odpowiednie dawki (w granicach 6 gramów w ciągu 24 godzin) są niezbędne dla poprawnego funkcjonowania organizmu człowieka. Sól…

Więcej

Kontuzje biegaczy – jak zapobiegać najczęstszym urazom?

Kontuzje biegaczy – jak zapobiegać najczęstszym urazom?

Od kilku lat zauważyć można wzrastającą tendencję do prowadzenia zdrowego trybu życia.  Moda na bycie „fit” rozprzestrzenia się coraz szybciej. Ludzie sięgają po przeróżne formy ruchu, z czego najczęściej wybierają bieganie. Na początek wystarczą wygodne buty, odpowiedni strój i oczywiście odrobina chęci. Jednak należy pamiętać, że każdy sport, uprawiany amatorsko lub zawodowo, wiąże się z ryzykiem kontuzji. Wskazujemy najczęstsze konstucje biegacze i metody zapobiegania im. Kontuzje biegaczy Kontuzje są nieodłącznym elementem uprawiania sportu. Przytrafiają się…

Więcej

Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Palec strzelający (trigger finger) – przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Palec strzelający inaczej zwany trzaskającym (z ang. trigger finger) jest stanem przewlekłym, który wpływa na jedno lub kilka ścięgien w obrębie dłoni. Schorzenie to znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, gdyż oprócz bólu, tkliwości i trudności w wykonywaniu ruchów największy problem stanowi ograniczenie funkcji ręki. Przyczyny powstawania takiego stanu nie są znane, a skuteczność leczenia zależy od ciężkości objawów. W artykule przedstawiamy m.in. objawy trigger finger i metody leczenia oraz rehabilitacji. Palec strzelający – charakterystyka schorzenia O…

Więcej

Rak żołądka – typy, objawy, zachorowalność i diagnostyka

Rak żołądka – typy, objawy, zachorowalność i diagnostyka

Wśród wielu nowotworów złośliwych szczególnie często obserwuje się w Polsce przypadki zachorowań na raka żołądka. Co ciekawe, dotyczą one znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Przyczyny raka żołądka nie są w pełni wyjaśnione, ale naukowcy udowodnili, że duży wpływ na zachorowalność ma między innymi niewłaściwa dieta. Jakie są pierwsze objawy, jak długo rozwija się rak żołądka i jak wygląda jego proces diagnostyczny? Czym jest rak żołądka? Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który aż w 50% przypadków…

Więcej

Źródło witamin i minerałów – sok z buraków i kiszonej kapusty

Źródło witamin i minerałów – sok z buraków i kiszonej kapusty

Artykuły fermentowane po okresie odsunięcia na dalszy plan ponownie powróciły do menu Polaków. Do kapusty i buraków dołączają także nowe, przedtem mniej znane owoce i warzywa. Kiedy mówimy o leczniczych zaletach fermentowanego jedzenia nie można pominąć także napojów takich jak maślanka, kombucza albo rozmaitego rodzaju soki i zakwasy z kiszonych warzyw. Szczególnie te ostatnie są godne uwagi – pomagają prosto i szybko wprowadzić do naszego organizmu substancje niezbędne dla jego prawidłowego działania. Sok z kapusty…

Więcej
1 2 3 10