Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Biopsja gruczołu krokowego - poszerz swoje wiadomości!

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina formą oraz rozmiarem kasztan. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u panów wraz z wiekiem, stąd tak ważkie jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany rakowe. Trzeba zaakcentować, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć ryzyka jego ewentualnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić urologa?

Panowie, którzy skończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeżeli zauważyli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak trudności w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty z erekcją i ejakulacją, ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Jak przebiega biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa ok. 30 minut. Ponadto pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Następnie patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu są pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, mała krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania wywiadu medycznego.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]