Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w różnych tkankach organizmów żywych, np. w mazi stawowej. Aczkolwiek najwięcej można go spotkać w tkance skórnej. Biostymuluje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym ma także zdolność wiązania obfitych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest elastyczna. Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. W ten sposób tworzą się zmarszczki, stanowiące bezpośrednie następstwo nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.
Kwas hialuronowy i jego powszechne stosowanie w medycynie
Choć wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przede wszystkim z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny stosowany jest w o wiele większym zakresie. Korzysta się z niego między innymi w reumatologii do leczenia przeróżnego rodzaju zwyrodnieniowych chorób stawów bądź w proktologii do nawilżania błony śluzowej. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy stosuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, korektę kształtu nosa, modelowanie brody, podbródka i okolic ust, usunięcie cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy używa się też na dłonie i na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu).
Czy po wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego może wystąpić obrzęk skóry?
Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, tym samym potencjalne podrażnienia lub reakcje alergiczne po zabiegu zdarzają się z rzadka, jednakże nie można z góry ich wykluczać. Przed dopuszczeniem do zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, podczas którego weryfikuje, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak między innymi ciąża, trwające leczenie onkologiczne, opryszczka lub infekcje skóry, jak również potencjalne uczulenie na ten cukier.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego wykonuje się przy pomocy “tępej” igły, która za sprawą obłej końcówce nie przecina tkanek jak zwykła igła. W zależności od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po wstrzyknięciu kwasu na skórze mogą być widoczne obrzęki, które zanikają po około 2-3 dniach. Należy zaakcentować, że rezultaty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są na stałe, dlatego że związek ten ulega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.