Szukasz wiadomości o bólu kręgosłupa piersiowego? Dobrze trafiłeś!
Nawracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym lub lędźwiowym powoli staje się normalnością dla znacznego odsetka populacji. Dziś jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Mała aktywność fizyczna powiązana z siedzącą pracą sprawia, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.
Źródło bólu kręgosłupa
Ból kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej częstokroć powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion oraz barku. Ból kręgosłupa piersiowego może też sygnalizować rozwijające się zmiany reumatyczne bądź schorzenia narządów, dlatego jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego rodzaju przyczyn. Z kolei ból kręgosłupa lędźwiowego oraz ból między łopatkami notorycznie jest następstwem przeciążenia struktury kręgosłupa (mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych), wynikającego np. z przestawiania obiektów o sporej masie czy wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy notorycznie jest lekceważony, ponieważ zanika po odpoczynku, jednakże może on być oznaką początków przepukliny dysku (dyskopatii). Oczywiście ból pleców bywa także objawem różnorodnych stanów zapalnych oraz urazów nierzadko tak znikomych, że przypominamy sobie o nich dopiero w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa – jak mu zapobiegać?
Bólu kręgosłupa nie można ignorować i należy jak najszybciej zgłosić się na konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu. Będzie on w stanie wstępnie rozpoznać rodzaj oraz źródło bólu, a następnie wystawi skierowanie do stosownego specjalisty, który zaplanuje najlepszą formę leczenia. Nie powinno się jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. Nawet jeśli z kręgosłupem nie mieliśmy dotychczas problemów. W tym celu specjaliści rekomendują pamiętanie o poprawnej postawie, np. w czasie pracy przy komputerze, regularny ruch oraz utrzymanie właściwej wagi. Naprężone mięśnie pleców i karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych czy też za sprawą urządzeń do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co zmniejsza ból przeciążeniowy, jak również pobudza krążenie limfy i krwi.
Dane adresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]