Urządzenia fizjoterapeutyczne – aparat ultradźwiękowy

Obecnie fizjoterapeuci coraz częściej wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Nie ulega wątpliwości, że nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż poprawnie aplikowane ultradźwięki mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie pacjentów. Mogą być one stosowane do masażu tkanki mięśniowej, a wyzwalane za ich pomocą ciepło oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Dzięki temu masaż ultradźwiękami może być stosowany do poprawy przepływu limfy, zmniejszania napięcia mięśniowego oraz uśmierzania bólu. Powyższe działanie możliwe jest jednak wyłącznie przy użyciu dobrego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat do terapii ultradźwiękowej – sposób działania?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o odpowiedniej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od prawie wieku, opiera się na dwóch typach efektów: termicznych i atermicznych. Te pierwsze polegają w głównej mierze na rozgrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – cięgien, blizn, stawów oraz wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do sporego wysiłku lub przy leczeniu rozmaitego rodzaju stanów zapalnych. Tymczasem efekty atermiczne mają zbawienny wpływ na transfer płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy.

Aparat do ultradźwięków – stacjonarny lub przenośny?

Istnieją 2 warianty aparatów do ultradźwięków – stacjonarne i przenośne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie opcją doskonałą dla fizjoterapeutów dojeżdżających do pacjentów albo przyjmujących ich w kilku gabinetach. Jeśli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, w którym przyjmuje dużą ilość pacjentów – głównie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dane adresowe:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]